Obrusy na stôl

Obrusy na stôl

História obrusov siaha do 20. storočia, kedy sa používali hlavne na ochranu stola. Obrus je základ každého stola a zároveň praktickým doplnkom interiéru. Väčšina už modernejších obrusov má špeciálnu úpravu textílií, ktorá vynikajúco odpudzuje vodu a zároveň zabraňuje vzniku škvŕn a tak náhodne rozliata káva či červené víno neprenikne ľahko do látky obrusu. Jednoducho sa dá utrieť bez toho, aby vznikla nejaká neželaná škvrna.

Obrusy môžeme rozdeliť na bežné a slávnostné. Na bežné stolovanie sa najčastejšie používa farebný obrus, pretože na ňom nevidno malé škvrny. Na slávnostné príležitosti sa prestiera biely obrus, ktorý dodá spoločenskému stolovaniu slávnostný vzhľad.

Obrusy môžu mať rôznu veľkosť a tvar. Poznáme obrusy na oválne, okrúhle, obdĺžnikovité stoly. Obrus ideálnych rozmerov, by mal byť taký, ktorého okraje stolovej dosky presahujú o 20 – 30 cm.

Od igelitových obrusov sa postupom času prechádza na obrusy z PVC s textilným podkladom. Obrusy z PVC materiálu je možné kúpiť v rôznych farebných kombináciách a zo zaujímavými a originálnymi motívmi. Ich veľkou výhodou je ľahká údržba a dlhá životnosť. Sú vhodné najmä na kuchynský alebo jedálenský stôl. Na slávnostné príležitosti sa najviac hodia saténové či textilné obrusy, ktoré navodia jedinečnú atmosféru elegancie a luxusu. Obrusy s výšivkou či čipkou už dávno nie sú módne a trendy.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.