Obrusy a prestierania

Obrusy a prestierania

Obrusy a prestierania sú dekoratívnym prvkom, ktorý by nemal chýbať na žiadnom stole. Obrus by mal farebne ladiť k samotnému prestieraniu. Preto by sme výberu obrusov a prestieradiel na stôl by sme mali venovať dostatočne veľa času. Obrusy a prestieradlá okrem toho, že chránia stôl pred poškodením a ušpineným plnia aj dekoračnú funkciu.

História obrusov siaha do 20. storočia, kedy plnili hlavne ochrannú funkciu stola. V dnešnej dobre plní obrus okrem ochrannej funkcie aj funkciu dekoračnú. Väčšina obrusov má špeciálnu úpravu textílií, ktorá odpudzuje tekutiny a zabraňuje vzniku škvŕn. Medzi najpoužívanejšie patria teflónové obrusy, ktoré sú obľúbené pre svoju praktickosť, jednoduchú údržbu a odolnosť voči neželaným škvrnám. Sú vhodné najmä na kuchynské a jedálenské stoly. Avšak na slávnostné príležitosti sa uprednostňujú saténové i textilné obrusy, ktoré dodajú spoločenskému stolovaniu elegantný a luxusný vzhľad. Obrusy sú vyrábané v rôznych veľkostiach a tvaroch (štvorce, obdĺžniky, ovále, kruhy), preto výber záleží hlavne od rozmeru a tvaru stola.

Hlavnou funkciou prestieradiel je chrániť povrch stola a zredukovať hluk vznikajúci používaním príborov a tanierov. V obchodoch nájdeme veľké množstvo prestieradiel rôznych tvarov, farieb a materiálov. Typickými rozmermi prestieradiel sú rozmery 35 x 50 cm.
Prestieradlá podľa použitého materiálu môžeme rozdeliť na:

  • bambusové,
  • tkané,
  • bavlnené,
  • teflónové.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.